KODLAMA VE ROBOTİK

Kodlama Yapmak İçin En İyi 10 Sebep!

Çağımızın trendi haline gelen, Amerika ve Avrupa’da yaygınlaşmış ve ülkemizde de her geçen gün daha fazla kişiye ulaşan “kodlama” farkındalığı, gerçekten sevindirici. Her gün başka bir şehirde kodlama etkinlikleri gerçekleştiğini sosyal medyadan öğreniyoruz, her yeni gün karşımıza yeni gönderiler çıkıyor. Artık sokaklarda, caddelerde, billboardlarda bile kodlama ile ilgili afişler görebilmekteyiz.

Peki neden kodlama öğrenmeliyiz ve yapmalıyız? İşte 10 Sebep!

10. Nasıl Düşüneceğimizi Bize Öğretir.

Düşünce bilimi…Düşünmek, sebep-sonuç ilişkileri kurmak, bir adım atmadan önce diğer adımı da hesaplamak – mantıksal ilişkiler kurarak hareket etmek. Ünlü filozofları bilirsiniz: Sokrates, Aristoteles, Plato, Konfüçyüs, İbni Sina…Bunlar nasıl düşüneceğini bilen insanlardı. Bize ise günümüzde nasıl düşüneceğimizi kodlama öğretebilir.

9. İyi Bir Yazılımcı Maddi Olarak Rahat Yaşayabilir.

Sanatçı Jay-Z ile Mark Zuckerberg’i karşılaştıralım. 66 tane Jay-Z‘nin servetini toplarsak anca Mark’ın servetine eşit olduğunu biliyor muydunuz? 🙂

Bu işe gerçekten kafayı takıp kendinizi geliştirmekten vazgeçmezseniz, kodlama ve yazılımhakkındaki konuları (nesne tabanlı, net tabanlı, veri yapıları vb.) iyi bilirseniz size iş çok. Site yapmak, otomasyon hazırlamak, mobil uygulama geliştirmek ve üstelik bunları freelance (serbest çalışmak) bir şekilde yapabilme olanağınızla, zamanla kendi şirketinizi dahi kurabilirsiniz.

8. Filmler ve Oyunlar Ortaya Çıkarabilirsin.

Obama diyor ki: Yeni bir oyun alma, sen bir tane yap!

Oynadığımız bilgisayar, xbox, playstation oyunları aslında yazılımcılar ve grafikerlerin bir araya gelerek oluşturduğu ürünler. Arkasında kim bilir kaç satır kod var arkasında. Facebook’ta 60 milyon, Google’da ise 2 milyar satır kod olduğunu duydunuz mu?

İyi bir yazılımcı olup, yanına da iyi bir tasarımcı arkadaş buldun mu, bir oyun yaratmaya başlayabilirsin. Sonunda belki beklemediğin bir sürprizle karşılaşabilirsin. Şans 🙂

7. Takım Elbise Giymek Zorunda Değilsin.

Freelance çalışma imkanın var tabii, resmi takılmak zorunda değilsin.

6. Senin İş Yerin Her Yerdir.

Dizüstü bilgisayarınız nerede, işiniz orada. İster sahilde, ister bir kafede, isterseniz kütüphanede. Çalışmak için bir kübik ile sınırlı değilsiniz.

5. Büyük Şirketler Senin Peşinde Koşabilir.

Google, Facebook, Twitter, Spotify gibi yabancı veya yerli şirketlerin yazılım departmanları seni isterler, sana büyük miktarlar sunarlar. Google’ın ofisini bilirsiniz, ülkemizde de güzel ofisleri olan e-ticaret siteleri, veri merkezi şirketleri var.

4. Bilgisayarı Akıllı Yapan Sen Olursun.

Bilgisayarlar aslında akıllı değiller, onları akıllı yapan onu programlayan insanlardır. Çipleri, işlemcileri vardır fakat beyinleri yada kalpleri yoktur. O bilgisayara iyi bir kod yazdığınızda, onu kontrol eden bir Napolyon olabilirsin!

3. Kodlama Müzik Gibidir

Evet müzik gibidir, bir ritmi vardır. Ya da bir resim gibidir. Parça parça başlarsın ve ortaya muhteşem bir ürün çıkarırsın sonunda. İnsana kendini iyi hissettirir, gerçekten severek yapıyorsanız bundan zevk alırsınız. Bir ressamın tablosuna eklediği çizgiler ( şuraya da küçük bir kuş çizelim, bize özgürlüğü hatırlatan, şurada küçük evler), bir yazılımcının kod satırları arasında eklediği önemli detaylara benzer.

2. Hayatımızı Kolaylaştıran Her Teknolojiyi Oluşturur.

Kansere çözüm bulan sağlık araştırmaları, akıllı telefonlarımızdaki uygulamalar sayesinde çok uzaktaki bir akrabayla görüntülü sohbet edebilme imkanı ve hatta uzaya çıkmak! Bunları planlayan insanların hepsi coder, yani yazılımcı. Elon Musk kurduğu SpaceX şirketi ile yakında insanları Mars’a götürmeyi planlıyor.

1. Ve Artık Sen De Başla

Yeni yeni başlayacaksanız ya da kodlama yaparken zorlanıyorsanız buraya tıklayarak sizin için oluşturduğumuz formu doldurabilirsiniz . Zamanla kendinizi geliştirip, Visual StudioNetbeans gibi platformlarda da yazılımlar üretebilirsiniz. İyi bir uygulama yap, paranı kazan, keyfine bak 🙂

BONUS: Kod yazarken içinden çıkamadığınız durumlar karşısında çok sinirlenseniz bile bilgisayarınıza zarar vermeyin 🙂