“Satrançta gelen başarıyı Aydın’da taçlandırmak istiyoruz”

“Satrançta gelen başarıyı Aydın’da taçlandırmak istiyoruz”

Türkiye Satranç Federasyonu, son derece prestijli uluslararası organizasyonlara ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor.

Bakü’de devam eden 87. FIDE Genel Kurulu’nda, 2018 Dünya Gençler Şampiyonaları ve Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı organizasyonlarının Türkiye’de yapılması oy birliği ile onaylandı.

 

2015 yılında ECU Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucunda 2017 Avrupa Kulüpler Kupası’na ev sahipliği yapması karar verilen Türkiye, 2018 yılında ise Dünya Gençler Şampiyonaları ve Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı gibi önemli turnuvalara ev sahipliği yaparak dünyaca ünlü sporcuları Türk satranç severler ile buluşturacak. Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatı’nın da Aydın’da yapılması planlanıyor ve bu konuyla ilgili Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Aydın’da çeşitli ziyaretlerde bulundu.

 

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız TULAY, Aydın Valisi Yavuz Selim KOŞGÖR, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit BİRCAN ve Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Bekir ÇEKER ile görüştü. Görüşme de Satranç İl Temsilcisi Mustafa Yavuz da yer aldı.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız TULAY, Aydın Valisi ile yaptığı görüşmede Kuşadasın’da uluslararası bir turnuva yapmayı bunun için 16 yaş altı Satranç Olimpiyatı’nın uygun olduğunu, valiliğinde bu konuda federasyona desteklerini ve üst düzey bir satranç antrenörünün sözleşmeli olarak istihdam edilmesi hususlarını arz etmiştir.

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız TULAY, Adnan Menderes Üniversitesi Rektörü Cavit BİRCAN ile yapmış olduğu görüşmede üniversitenin satranç faaliyetlerinde daha etkin olması için bir satranç odası ile kulüp çalışmalarını ve satranç seminerlerini yapabilecekleri bir yer sağlanması hususunu arz etti.

 

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız TULAY “Daha önceden de Bekir Çeker müdürümüzü ziyaret etmek istiyordum. Nasip bugüneymiş. Aydın, Türkiye’deki satranç anlamında iller arasında hızlı gelişen bir yer. Aydın’da Uluslararası bir turnuva yapma hedefimiz vardı. İl temsilcimiz Mustafa Yavuz ile de görüşmelerimizi yaptık. Bu konuyla ilgili hedeflerimizi ve planlarımızı yapıyoruz. Aydın Valiliği ile bir görüşmemiz olacak. Bu görüşmeler sonucunda inşallah onayı alacağız ve 2018 yılında Kuşadası’nda bir organizasyon yapacağız. Aydın’da yıllardan beri Söke’de yapılan bir Uluslararası turnuva var ama bizim hedefimiz bunu daha da genişletmek. İl temsilcimizin de söylediği gibi satranç son yıllarda hızla gelişen bir spor dalı. Biz de çok fazla proje üretiyoruz” dedi.

 

Türkiye Satranç Federasyonu Aydın İl Temsilcisi Mustafa YAVUZ, “Benim, bir hayalim var. Satrançta Aydın’ın birinci sıraya yerleşmesini istiyorum. Bunun için yola çıktım. İnşallah başarırız. Uluslararası bir turnuva projemiz var. Bunu görüşeceğiz. 2018’de ülkemize verilen 16yaş olimpiyatlarını Kuşadası’nda yapmayı düşünüyoruz. Spor Akademisi kurmayı hedefliyoruz. Aydın’da her okulda satranç oynanmasını istiyoruz. Çok hızlı bir şekilde büyüyen bir satranç federasyonumuz var. Satrançta Dünya 5’incisi olduk. Türkiye’de artık satranç var. Biz elimizden geldiğince satrancı en üst seviyeye çıkarmak için çalışıyoruz” dedi.

 

“BAŞARIYI TAÇLANDIRMAK İSTİYORUZ”

Satrançta son yıllarda gelen başarıyı taçlandırmak istediklerini söyleyen TULAY, “Son yıllarda artan başarımızı Aydın’da yapmayı hedeflediğimiz Uluslararası turnuvayla taçlandırmak istiyoruz. Bunu da inşallah gerçekleştireceğiz” dedi.

 

 

 

 

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir